-->
Úvodná stránka
Potrebujete poradiť? 0905 238 012
Požiadavka na financovanie

Hypotéka a práca v zahraničí

"Pracujem v zahraničí už niekoľko rokov a vôbec nemám predstavu, ako získať hypotéku na Slovensku. Počul som iba, že vraj sú vysoké úroky - okolo 5%. To však nie je až tak veľa a myslím, že inflácia je istotou k rastu cien nehnuteľností. Zdá sa mi to menšie riziko ako si šetriť. Mám záujem kúpiť dva byty, každý v cene okolo 60.000 EUR pričom mám 40.000 EUR našetrených. Ako na to?"

Doklady potrebné k dokladovaniu príjmu zo zahraničia

Predložiť je potrebné úradne overenú pracovnú zmluvu - vo väčšine bánk nie je potrebné robiť certifikovaný preklad. Pracovný pomer by mal trvať viac ako 6 mesiacov nakoľko aj preukazovanie príjmu sa preukazuje výpismi z účtu za posledných 6 mesiacov. 

V krajinách vyžadujúcich pracovné povolenie je toto pracovné povolenie potrebné predložiť aj pre potreby banky. Každá banka má tlačivo v anglickom prípadne nemeckom jazyku, na ktoré zamestnávateľ potvrdí príjem. V niektorých prípadoch však zamestnávateľ také potvrdenie nechce vyplniť lebo majú vlastné potvrdenia. Banky to zväčša akceptujú ak sú všetky ostatné podklady v poriadku. 

V zahraničí je aj dosť bežnou vecou, že sa nepoužívajú pečiatky čo tiež nepredstavuje problém a nie je potrebné ju nechať firme vyrobiť :o))

Akceptovanie príjmu zo zahraničia

V každej banke majú iné pravidlá a aj tie sa neustále menia. Preto treba vychádzať z možností aké bývajú a v čase záujmu o hypotéku vybrať banku podľa priorít aj možností. 

Výber banky podľa možností súvisí s výškou príjmu a jeho akceptovateľnosti. Ak je výška príjmu s dostatočnou rezervou, je možné riešiť financovanie bankou, ktorá bude akceptovať napríklad 80% výšky príjmov a ak z tej sumy bude možné úver splácať, potom je možné vyberať najlacnejšie riešenie. 

Vyberať banku podľa priorít môže byť napr. ak bol príjem ponížený a je vďaka tomu nedostatočný, treba ísť do banky, ktorá akceptuje 100% z príjmu čo však ešte nemusí znamenať, že bude možné financovanie do požadovanej výšky, nakoľko zas môže byť obmedzenie banky pri príjme zo zahraničia na výšku úveru k hodnote zabezpečenia. 

Situácii môže nastať naozaj veľa a mojou snahou je vždy nájsť najlepšie možné riešenie v danom čase, pre konkrétneho klienta v konkrétnej situácii.

Na čo nezabudnúť pri vybavovaní hypotéky s príjmom v zahraničí

Ak sa pracuje v zahraničí je veľmi dobré urobiť splnomocnenie pre niekoho z blízkych, resp. na niekoho, komu dôverujete. O tej osobe aj dohodnutých pravidlách musí vedieť aj poradca s ktorým hypotéku riešite. 

Niektoré banky majú tzv. generálne splnomocnenie, ktoré má jednu chybu - je určené pre danú banku. Počas schvaľovacieho procesu však môžu vzniknúť dôvody, pre ktoré bude nakoniec potrebné riešiť zmenu banky alebo aj iné veci mimo banku - veci na katastri nehnuteľností či prípadné podpisy zmlúv alebo dodatkov. 

Pre taký účel využívame univerzálne splnomocnenie, ktoré špecifikuje všetko potrebné presne podľa individuálnych potrieb. Výhodou je, že nie je dodatočne nič potrebné riešiť a klient je plne zastupiteľný pre všetky prípady. 

Ak Vám záleží na tom najlepšom riešení hypotéky s čo najmenším stresom a rizikom, využite moje bezplatné služby.