-->
Úvodná stránka
Potrebujete poradiť? 0905 238 012
Požiadavka na financovanie

Najvýhodnejšie hypotéky - jeseň 2012

Každá z bánk môže potešiť inú skupinu ľudí – nájdete pre seba tú najvhodnejšiu banku z popisu akciových ponúk?
Aj keď sa dá vybrať užší okruh bánk, v ktorých sa bude hľadať riešenie vždy bude treba ešte robiť detailnejšie prepočty.

SLSP

Slovenská sporiteľňa nastúpila s ponukou, ktorú by od nej v takej podobe málokto čakal. Banka je zameraná skôr na výnosnosť a svojimi ponukami sa často presadzujú vďaka najširšej sieti pobočiek a vhodne nastavenými reklamami.
Tento raz však môžu klienti získať naozaj dobré podmienky. SLSP svojim klientom ani neklientom žiadajúcim o úver na bývanie neodpustí poplatok za poskytnutie hypotéky, ale rozpočíta ho do mesačných splátok. Klient tak poplatok nemusí zaplatiť pri poskytnutí čo je ich štandard a nie akciová ponuka. Za akciové ponuky možno považovať až aktuálne úrokové sadzby, ktoré začínajú od 3,29% pri fixácii na 3 roky. Na dosiahnutie tejto bezkonkurenčnej sadzby musí byť klient primerane bonitný a musí si vziať aj balík poistení, v ktorom je aj poistenie schopnosti splácať úver (bez poistenia úveru by bola pri rovnakých parametroch sadzby vyššia o 0,2% a to je stále super sadzba). Ďalším predpokladom na dosiahnutie sadzby je výška hypotéky k hodnote nehnuteľnosti (LTV) – tá by mala byť do 70%. Najnevyspytateľnejšie je to však s určovaním ratingu klienta. Kým nie je reálne zadaná žiadosť aj so špecifikovanou nehnuteľnosťou nedá sa jednoznačne povedať aká bude výsledná úroková sadzba! Toto niekedy spôsobuje naozaj prekvapenie s dôsledkom zmeny na poslednú chvíľu.

TB

Tatra banka sa strategicky pripravovala na jeseň už koncom augusta kedy podmienky najskôr zhoršila zavedením odstupňovania úrokových sadzieb v závislosti od hodnoty nehnuteľnosti. Rozdiel na úrokovej sadzbe medzi financovaním do 70% hodnoty nehnuteľnosti a do 100% je až 0,7%. Niekoľko dní na to vyštartovali s poskytnutím hypotéky bez poplatku s úrokovými sadzbami od 4,05%. Na získanie výhodnej sadzby je potrebné splniť financovanie do 70% z hodnoty nehnuteľnosti no nie je podmienkou využitie poistných produktov. Tatra banka je zaujímavá pre mnohých klientov, ktorým by v inej banke nevychádzala potrebná výška hypotéky. Je možné, že vychádzajú zo štatistických údajov svojich klientov a hypotéky poskytnuté tejto skupine ľudí nie sú v omeškaní resp. na vymáhaní. Môže to byť napr. aj tým, že niektoré banky vedia vziať do úvahy aj niektoré príjmy, ktoré v TB nebudú akceptovateľnými.

UCB

UniCredi Bank sa rozhodla zopakovať si úspešnú jarnú kampaň. V tom čase mali naozaj veľa práce a rozhodli sa trošku „ubrať plyn“ a neodpustili poplatok za poskytnutie úveru, ale znížili ho na 200 EUR. Podmienky, s ktorými odštartovali nebrali ohľad na kampane ostatných bánk a tak sadzbu 4,30% pri fixácii na 3 roky k 20. sept. pozmenili na 3,99%. Zmena sadzby pri fixácii na 5 rokov sa síce neudiala a ostala na 4,50% no tieto sadzby sú pre všetkých bez ohľadu na bonitu. Rovnako UCB žiadateľom odpustí celý poplatok za poskytnutie hypotéky. Všetko je to podmienené iba dvomi vecami – zasielanie mesačnej mzdy na účet pričom mesačná mzda musí byť minimálne vo výške 1,5 násobku mesačnej splátky hypotéky a výška úveru do 90% z hodnoty nehnuteľnosti.

OTP 

Rovnako ako UCB aj OTP svoju prvotnú kampaň napokon prehodnotila. Jej aktuálna podoba je tiež zameraná na všetkých bez ohľadu na bonitu. Všetci tak môžu získať úver bez poplatku a úrokovú sadzbu 4,29% pri fixácii na 3 roky prípadne 4,19% ak je priemerný príjem žiadateľa o hypotéku viac ako 1.200 EUR. Podmienkou pre získanie sadzby je rovnako ako v UCB zasielanie minimálne 1,5 násobku mesačnej splátky na bežný účet vedený v OTP a pridali k tomu aj niečo naviac – poistenie nehnuteľnosti v Groupama garancia poisťovni). Takže nič prevratné ak človek nie je práve OTP pozitív.

VUB

Všeobecná úverová banka síce nezačala tentoraz medzi prvými no pripravili sa v zmysle oslovenia svojej preferovanej skupiny klientov. Svojou najnižšou úrokovou sadzbou síce nesiahajú na podmienky SLSP no ani v SLSP ich každý nedostane. Vo VUB je možné bez prirážky na úrokovej sadzbe financovať byt na 95% jeho hodnoty (LTV) a rodinný dom na 80% LTV.
Ak sa klienti zmestia do týchto limitov a patria medzi bankou preferovanú skupinu klientov, úroková sadzba môže byť od 3,99%. Banka má poplatok za poskytnutie úveru no spomínaná preferovaná skupina má príjem nad 2.000 EUR a poplatok neplatia. Úroková sadzba je výsledkom tzv. balíkovej hypotéky kde je príjem zasielaný na účet do VUB, splácanie z účtu vo VUB, poistenie nehnuteľnosti, poistenie domácnosti a poistenie úveru. Individuálne je možné niektorú z veci vypustiť a je pre to v celku ochota ak ide práve o spomínanú cieľovú skupinu klientov.

ČSOB

V rovnaký deň ako VUB spustila svoju kampaň aj ČSOB. Úrokové sadzby závisia od bonity klienta a najnižšia vyhlásená sadzba je 4,35%. Benefitom pre klientov je poskytnutie hypotéky bez poplatku a odpustenie troch mesačných splátok behom trvania úverového vzťahu v celkovej výške maximálne 1.500 EUR. Odpustenie splátky môže byť vždy iba raz za obdobie fixácie. Výška úrokovej sadzby okrem bonity závisí aj od ostatných produktov, ktoré klient môže využiť. Čím zaujímavejší úver je, tým vedia v banke robiť väčšie zľavy.

Prima banka

Jednou z posledných bánk, ktorá vyšla so zvýhodneným financovaním nehnuteľností je Prima banka. Jej ponuka je viacmenej priemerná a nenasvedčuje tomu, že by chceli robiť veľký rozruch. Na strane druhej je to celkom dobrý začiatok po transformácii z Dexia na Prima banku. Ponuka je pre všetkých klientov bez ohľadu na bonitu ak ide o financovanie do 80% z hodnoty nehnuteľnosti (LTV) a tou je úroková sadzba 4,49%. Ak ide o financovanie nad 80% LTV tak úroková sadzba stúpa od 4,49% a to v závislosti od bonity žiadateľa aj nehnuteľnosti. Za prima ponuku možno považovať úrokovú sadzbu 4,35% pri financovaní do 80% LTV pri fixácii na 5 rokov. Poskytnutie hypotéky je bez poplatku v prípade ak je jej splácanie z účtu Prima banky.

Oberbank

V tejto banke sú zaujímavé úrokové sadzby... a to je všetko :o) Menej pružnú banku na našom trhu nemáme – našťastie.
Je to pobočka zahraničnej banky a všetko v nej trvá naozaj dlho. Financovanie je možné do 80% LTV a poplatok za poskytnutie hypotéky je odpustený pri fixácii na 4 a viac rokov a zároveň ak je výška úveru do 30.000 EUR.
Aká bude úroková sadzba závisí od bonity klienta, účelu použitia peňazí, nehnuteľnosti a aktuálnej situácie na finančných trhoch. Poznámka o tom, čo všetko vstupuje do určenia úrokovej sadzby robí celú ponuku tak neurčitú, že je až nemožné ju opísať. V podstate až do podpisu úverovej zmluvy klient nemá istotu akú bude mať úrokovú sadzbu, resp. celkové podmienky úveru.
Ak sa niekto rozhodne pre využitie ponuky Oberbank mal by mať aj alternatívu – súbežne podanú žiadosť v inej banke.
Silnou stránkou Oberbank však ostáva možnosť financovať a zakladaťaj nehnuteľnosti v Rakúsku!