-->
Úvodná stránka
Potrebujete poradiť? 0905 238 012
Požiadavka na financovanie

Správny čas na hypotéku

Riešiť hypotéku teraz alebo neskôr? Ak neskôr tak kedy? Ak teraz tak prečo? Otázok je neuveriteľne veľa, ale odpoveď má vždy niečo spoločné.

Hypotéku odložiť na neskôr

Hypotéku neodporúčam riešiť mladším klientom, ktorí nemajú dostatočne dlhú dobu stabilné zamestnanie a hlavne ak je výška hypotéky a ostatných výdavkov spojených s budúcim bývaním aj živobytím na hranici s výškou príjmov. 

V niektorých prípadoch sa do úverov vrhajú aj veľmi mladí a strašne zamilovaní ľudia. To je na jednej strane chutné a romantické, na strane druhej aj veľmi chúlostivé a nie vždy dobre spočítané. V takomto prípade treba k riešeniu hypotéky pristupovať naozaj veľmi zodpovedne a pomôcť spočítať všetky reálne výdavky aj výdavky budúce. Trochu je to ako hra na staršieho súrodenca :o) 

Odporúčať sa v takomto prípade dá skôr spoločné "bývanie na skúšku" a to formou prenájmu - ak to zvládnu a každý mesiac niečo ušetria, potom si môžu dovoliť vziať si taký záväzok ako je hypotéka.

Prečo k tomu pristupujem tak, že za každú cenu hypotéku nevybavím?
1. Nechcem nikomu uškodiť ani ho zadĺžiť - chcem dať iba nástroj na vlastné bývanie a to znamená, že treba aj urobiť všetko preto, aby o byt (nehnuteľnosť) neprišli a ak by v budúcnosti potrebovali riešiť iné, väčšie bývanie, aby im ho banky boli ochotné poskytnúť... čo pri meškaniach na splátkach nebude ľahké. Niekedy je to aj nemožné alebo za veľmi nevýhodných podmienok. 
2. Som tiež iba človek a ak by som nepracoval v tejto oblasti, sám by som ocenil, že by ma niekto oboznámil s vecami, ktoré sú dôležité, resp. ktoré s hypotékou priamo súvisia. 
3. Keď budem mať klientov, ktorí v bankách nebudú hypotéky splácať riadne a načas, nebudem mať tie možnosti lobovania za lepšie podmienky a výnimky ako mám teraz. A ja naozaj nevidím dôvod, prečo by som mal znevýhodňovať ostatných klientov a v konečnom dôsledku aj seba. 

Riešiť hypotéku teraz

Toto je opak predchádzajúceho stavu. Ak je klient s primeraným príjmom k existujúcim aj budúcim výdavkom, potom je správny čas. Je to lepšie ako platiť prenájom nakoľko prenájom peniaze pohltí (aj keď niekedy v menšej miere)a tie sa už nikdy nevrátia.

Platiť hypotéku znamená preplácať, ale niečo nám ostáva - nehnuteľnosť. Platiť dlhodobo prenájom a nikdy nemať na prenajímanej nehnuteľnosti vlastníctvo znamená plytvanie. Nájom sa môže kedykoľvek zvýšiť - určite kopíruje aspoň infláciu, ktorá z dlhodobejšieho pohľadu nie je veľmi vzdialená úrokom na hypotéke. 

Rozdiel je tiež v tom, že zatiaľ čo hodnota peňazí z dlhodobejšieho pohľadu klesá, hodnota nehnuteľnosti ostáva približná. V číslach sa môže javiť, že byt za 100.000 EUR bude mať o 20 - 30 rokov cenu aj viac ako násobok, reálne to však nebude vyššia hodnota nehnuteľnosti lebo za ten "možno násobok" si nekúpime rodinný dom, ktorý dnes stojí napr. ten cca násobok. 

Takže kedy riešiť? Keď je to riešenie, ktoré nie je na doraz k príjmom a keď nechceme nájomným splácať hypotéku niekomu inému :o))