-->
Úvodná stránka
Potrebujete poradiť? 0905 238 012
Požiadavka na financovanie

Prefinancovanie hypotéky

Prefinancovanie hypotéky je stále bežnejším účelom hypotéky. Dôvodom je úspora na úrokovej sadzbe a teda aj zníženie preplatenia hypotéky, potreba navýšenia hypotéky alebo realizovanie nejakej inej zmeny, ktorú nie je možné výhodne zrealizovať v existujúcej hypotekárnej banke.

Prefinancovanie hypotéky kvôli úspore na hypotéke

Túžbou každého kto má hypotéku je zaplatiť za ňu čo najmenej. Úspora na hypotéke môže vzniknúť vďaka lepšej úrokovej sadzbe, ktorú je neraz možné získať v konkurenčnej banke, pretože banky stále častejšie tvoria atraktívnejšie podmienky na prefinancovanie hypotéky z inej banky.

      Nechce sa Vám čítať? Kliknite sem a nechajte si to jednoducho spočítať!

Prefinancovanie hypotéky nie je športovou aktivitou

Prefinancovanie hypotéky nemá byť športovou aktivitou vo výročí fixácie úrokovej sadzby. Aby to tak nebolo, je "potrebné presvedčiť" banku o tom, že to s ňou klient mysli vážne.

Ide o to, že ak má klient hypotéku v jednej banke a aktívne využíva služby inej banky, hypotekárna banka nemá prehľad o spôsobe využívania peňazí a zároveň na klientovi nikde inde ako na hypotéke nezarába... a banka je v prvom rade podnikateľský subjekt, ktorý potrebuje profitovať. 

Predchádzajúce riadky napovedajú o vytváraní vzťahu medzi klientom a bankou, a tak ako je v bežnom vzťahu dôležitá dôvera ani tu ju nie je dobré podrývať. Aby klient nestratil dôveru banky, je nevyhnutné včasné splácanie mesačných splátok!

Pri prefinancovaní hypotéky sa za jeden z najdôležitejších parametrov považuje riadne splácanie existujúcich záväzkov (úverová história) - nie iba hypotéky, ktorá má byť prefinancovaná. Keďže žiadna banka nemá záujem stratiť klientov, ktorí hypotéku (resp. iné záväzky) splácajú riadne a načas, stále častejšie sa stáva, že na podnet klienta prehodnocujú úrokovú sadzbu, aby ho nestratili...

Ak klient nie je spokojný s úrokovou sadzbou a má omeškanie na splátkach, banka úrokovú sadzbu najskôr neprehodnotí na lepšiu, nakoľko vie, že je malá pravdepodobnosť, že mu iná banka hypotéku schváli resp. dá lepšie podmienky. Žiadna banka nebude bojovať o klienta, ktorého splátky meškajú, takže môže riskovať, že hypotéku splatí hypotékou z inej banky... inak povedané, banka neriskuje stratu klienta, ale dáva priestor na zbavenie sa rizikového klienta.

Oplatí sa prefinancovanie hypotéky?

Prefinancovanie hypotéky sa oplatí iba za predpokladu, že výdavky spojené so splatením existujúcej hypotéky a vybavením novej hypotéky sú nižšie, ako ušetrená suma za prvé obdobie fixácie novej hypotéky.
 Ako funguje preplatenie pri prefinancovaní hypotéky poslúži článok s názornými príkladmi Preplatenie hypotéky pri prefinancovaní.

Ak chcete vedieť či a na koľko sa Vám oplatí riešiť prefinancovanie hypotéky využite bezplatné služby hypotekárneho špecialistu, ktorý Vám nezáväzne urobí porovnanie existujúcej hypotéky s aktuálnymi možnosťami hypotekárneho trhu. Využiť tiež môžete bezplatnú službu správcu hypotéky.

Prefinancovanie hypotéky kvôli potrebnej zmene

Zmena na hypotéke môže byť potrebná napríklad pri výstavbe či rekonštrukcii.

Prefinancovanie hypotéky pri výstavbe

Počas výstavby nie je prioritou či sa zmenili podmienky v bankách a či môže byť hypotéka lacnejšia. Najdôležitejším parametrom je či bude stavba dokončená.

Výstavba obnáša dosť starostí a na riešenie zmeny hypotekárnej banky veľa energie ani času neostáva. Prefinancovanie hypotéky kde je predmetom zabezpečenia samotná stavba môže byť administratívne náročnejšie ako navýšenie hypotéky v banke, ktorá výstavbu začala financovať. Paradoxom však môže byť aj opak, kedy sa pri navýšení pôvodnej hypotéky vyžaduje viac dokladovania aj peňazí ako pri riešení prostredníctvom prefinancovania hypotéky.

Ak má zmysel prefinancovanie hypotéky počas výstavby je to zväčša preto, že je to jednoduchšie, prípadne lacnejšie ako navýšenie existujúcej hypotéky.

Prefinancovanie hypotéky kvôli rekonštrukcii

Rekonštrukcia nehnuteľnosti, ktorá slúži ako predmet zabezpečenia, nie je nič neobvyklé. Ak je nehnuteľnosť už raz založená a hodnota nehnuteľnosti umožňuje vziať si ešte ďalšiu hypotéku, nie je potrebné platiť vyššie úroky za úver bez zabezpečenia nehnuteľnosťou. Riešením je navýšenie pôvodnej hypotéky, uzavretie novej hypotéky v tej istej banke alebo prefinancovanie hypotéky do inej banky s navýšením úverovej čiastky.

Navýšenie hypotéky nie je vždy priechodnou zmenou a ak na to má banka pristúpiť, môže to predstavovať napr. navýšenie úrokovej sadzby existujúcej hypotéky a tiež bude vyžadované opätovné preukázanie použitia peňazí ako aj väčšiny dokladov ako pri vybavovaní novej hypotéky.

Nová hypotéka k existujúcej hypotéke môže okrem rozdielnej úrokovej sadzby a dokladovania všemožného znamenať platiť za poskytnutie hypotéky a ďalší poplatok za vedenie úverového účtu. Ak došlo k vyššiemu percentuálnemu zaťaženiu nehnuteľnosti, banka môže zmeniť aj podmienky na prvom úvere! To sa však stáva iba výnimočne a v úverovej zmluve by malo byť odvolanie na percentuálne krytie úveru. 

Prefinancovanie hypotéky pri dostatočnej hodnote nehnuteľnosti môže znamenať, že podmienky hypotéky novej banky budú s bonusom na úrokovej sadzbe a hypotéka bude spracovaná s minimálnym množstvom dokladov aj v prípade potrebného navýšenia pôvodnej hypotéky. Ďalším "potešením" môže byť poskytnutie hypotéky bez poplatku.

Ako nedoplatiť na prefinancovanie hypotéky

  • V prvom rade je dôležité poznať správanie banky, ktorej hypotéka má byť prefinancovaná.
  • Prefinancovanie hypotéky treba správne načasovať a nie konať iba pod vplyvom emócii.
  • Voľba banky, v ktorej sa bude riešiť prefinancovanie hypotéky, by mala zohľadňovať celkovú výhodnosť a nie iba z pohľadu úrokovej sadzby.
  • Predĺženie doby splatnosti hypotéky znamená väčšie preplatenie hypotéky.
  • Prefinancovanie hypotéky je dobré riešiť s nestranným špecialistom na hypotéky, ktorý zohľadní všetky požiadavky na hypotéku, upozorní na možné situácie a ušetrí množstvo času aj peňazí.
    .